//Bluetooth Nedir?

Bluetooth Nedir?

Bluetooth kısa mesafede cihazlar arasında veri veya ses paylaşımı sağlan yaygın bir kablosuz haberleşme teknolojisidir. Çoğunlukla akıllı telefonlar, mobil ve giyilebilir cihazlar arasında kullanılır. Bluetooth Özel İlgi Grubu (SIG), 1998 yılında bu teknolojinin geliştirilmesini, lisanslanmasını ve markalaşmasını denetlemek için kuruldu.  

Bluetooth, frekansa dayalı yayılma spektrumlu radyo teknolojisine dayanmaktadır ve master-slave düzeninde paket tabanlı bir yapı kullanmaktadır. 2,4 GHz ISM bandında çalışır ve parazit sorunlarını önlemek için frekans atlamalı yayılma spektrum (FHSS) teknolojisini kullanır. 3 Mbps’ye kadar veri hızı ve maksimum 100 m mesafede veri aktarımı yapabilir.

Bluetooth Versions

  • Bluetooth 1x: veri aktarım hızının yalnızca 1Mbp olan eski bir Bluetooth sürümüdür.
  • Bluetooth 2x: 3Mbps’a kadar veri hızlarını destekler.
  • Bluetooth 3x: daha zengin ses kalitesine sahip olması artan güç tüketimine sebep olmuştur.
  • Bluetooth 4x: bugün akıllı telefonlarda ve kulaklıklarda kullanılan en popüler Bluetooth sürümüdür. güç tasarrufu yapmanızı sağlayan düşük enerji özelliği bulunmaktadır.
  • Bluetooth 5x: Bu, Bluetooth’un en güncel sürümüdür, ancak henüz geniş çapta uygulanmamıştır. Bluetooth 5x ayrıca düşük enerji kullanımı sağlar. 2 Mbps’ye kadar veri aktarım hızı ve 200 metreye varan bir menzile sahiptir.

IoT projelerinde düşük güç tüketimi önemli bir faktör olduğundan BLE (Bluetooth Low-Energy) protokolü tercih edilir.

Bluetooth 4.2 ile birlikte HTTP, HPS ve 6LoAPAN üzerinden Bluetooth Akıllı Sensörünün internete doğrudan erişmesini sağlar. BLE, IoT projelerinde ihtiyaç duyulan düşük güç tüketimi ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılar.