//LoRaWAN

LoRaWAN

LoRaWAN; bölgesel, ulusal veya küresel ağlarda düşük güçle çalışan milyonlarca cihaz ve nesneleri kablosuz olarak internete bağlamak için tasarlanmış Düşük Güçlü, Geniş Alanlı (LPWA) bir ağ protokolüdür. 

İki yönlü iletişim, uçtan uca güvenlik, mobilite ve yerelleştirme hizmetleri gibi Nesnelerin İnterneti (IoT) gereksinimlerini hedefler.

End Nodes: Class A, Class B ve Class C olmak üzere 3 farklı cihaz tipi vardır.

  • Class A: cihaz ve gateway arasında çift yönlü haberleşme sağlar. İletilecek bir şey olmadıkça sürekli uyku modundadır.
  • Class B: pille çalışan düşük güç tüketimli cihazlara mesaj gönderir. Her 128 saniyede, gateway bir beacon iletir.
  • Class C: düğümlerin sürekli dinlemesini sağlar ve herhangi bir zamanda bir downlink mesajı gönderilebilir. Ancak, alıcının her zaman çalışması için bir düğümü her zaman aktif olarak uyanık tutması gerekir. Bu nedenle çok enerji harcar.

LoRaWAN lisanssız radyo spektrumunda çalışır. 2,4GHz ve 5GHz ISM bantlarını kullanan WiFi’ye benzer.

Veri hızı, kullanılan bant genişliğine ve yayılma faktörüne bağlıdır. LoRaWAN, bölgeye veya frekans planına bağlı olarak, 125 kHz, 250 kHz veya 500 kHz bant genişliğine sahip kanalları kullanabilir. Yayılma faktörü son cihaz tarafından seçilir ve bir çerçevenin iletilmesi için geçen süreyi etkiler.

LoRaWAN, LoRa modülasyonunu kullanır. LoRa modülasyonu Chirp spektrum teknolojisine dayanmaktadır. Düşük güçte bile kanal gürültüsü, multipath fading ve Doppler etkisi ile iyi çalışmasını sağlar.