//Sigfox

Sigfox

SigFox, DBPSK ve GFSK modülasyonu ile birlikte Ultra Dar Bant (UNB) teknolojisini kullanarak uzak cihazların birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlar.

2009 yılında daha büyük mesafelerde düşük veri hızı iletişimini desteklemesi için geliştirilmiş geniş alan ağı tabanlı bir teknolojidir. Radyo mesajlarını alıp vermek için halka açık ve lisanssız bantlardan 200 kHz kullanır. Fakat bölgelere bağlı olarak 868 – 869 MHz ve 902 – 928 MHz kullanılabilir.  Sigfox, bir hücresel stil sistem olmasına rağmen, telekomünikasyon ağlarından herhangi bir yardım almadan çalışmaktadır.

  • Cihaz başına günlük 140 mesaj
  • 1-12 bayt Uplink yükü, 0-8 bit Downlink yükü
  • Her gün baz istasyonu başına 1 milyondan fazla mesaj işlenebilir
  • Sigfox Cloud ile Web interface, API, Callbacks desteği
  • IoT Platforms ve Customer IT

Sigfox Global Network

Sigfox bir yıldız ağ mimarisine dayanan ortak bir ağdır. Hücresel protokollerin aksine belirli bir baz istasyonuna bir cihaz bağlı değildir. Verilerin internete iletilmesini veya internetten alınmasını gerektirdiğinde, cihaz bir radyo mesajı yayınlar. Bu mesaj birkaç erişim istasyonu tarafından toplanır ve daha sonra önceden tanımlanmış bir varış yerine iletilir. Genellikle bu varış yeri IoT uygulaması olan Sigfox Core Network olur.

Güvenlik

Sigfox cihazları, her cihaz başına benzersiz doğrulama anahtarlarına sahip olduğundan bir cihazın tehlikeye düşmesi zordur. Aygıt tarafından gönderilecek veya alınacak her mesaj, bu kimlik doğrulama anahtarına dayanarak hesaplanan cryptographic token (şifrematik) içerir.