//Zigbee Genel Bakış

Zigbee Genel Bakış

ZigBee, özellikle kısa mesafede kontrol ve sensör ağlarında kullanılan düşük güçlü tüketimli ve düşük veri hızlı kablosuz bir ağdır. Çoğunlukla çeşitli gömülü uygulamalar, endüstriyel kontrol ve ev otomasyonunda kullanılır.

ZigBee, kablosuz kişisel alan ağları (WPAN) protokolü için 802.15.4 standardını kullanır. Zigbee’nin WPAN’ları 868 MHz, 902-928MHz ve 2,4 GHz frekanslarında çalışmaktadır. Ağda 10 ile 100 metreye kadar bir aralıkta çalış maksimum 6,500 düğüm bulunur. Ayrıca, 128 bit AES şifrelemesi kullanabilir. Star, Tree ve Mesh topolojilerini destekler.

Zigbee Architecture


Zigbee sistem yapısı aşağıda gösterildiği gibi üç farklı cihaz türünden oluşur. Bunlar, koordinatör, yönlendirici ve uç cihazdır.

Zigbee coordinator: Her Zigbee ağı, ağın kökü ve köprüsü görevi gören en az bir koordinatörden oluşmalıdır. Koordinatör, veri işlemlerini alırken ve iletirken bilgileri saklamak ve depolamaktan sorumludur.

Zigbee routers: verilerin onlardan diğer cihazlara geçmesine izin veren aracı cihazlar olarak işlev görür.

End devices: üst düğümlerle iletişim kurmak için sınırlı işlevselliğe sahiptir.

Zigbee iki yönlü veri Non-beacon mode ve Beacon mode ile transfer edilir.


Beacon mode: uç cihazlardan veri iletişimi olmadığı zaman yönlendiriciler ve koordinatörler uyku durumuna geçer. Periyodik olarak bu koordinatör uyanır ve beacon’ları ağdaki yönlendiricilere iletir. Böylece daha uzun pil kullanımıyla daha az maliyetli çalışırlar. Bu protokolün kullanımına duman detektörleri ve hırsız alarmları örnektir.

Non-beacon mode: Koordinatörler ve yönlendiriciler, gelen verinin aktif durumunu sürekli izledikleri için uyumazlar bu nedenle daha fazla güç harcanır. Böylece maliyet de artar. Örneğin hareket sensörleri, kapı / pencere sensörleri, cam kırılma sensörleridir.